Outdoor fitness w wysokich temperaturach

Biegi, trening na świeżym powietrzu
Ćwiczenia na świeżym powietrzu znowu w modzie
2 sierpnia 2017
WIMED Outdoor Fitness na Targach ITM
21 sierpnia 2017
Pokaż wszystkie

Outdoor fitness w wysokich temperaturach

Outdoor fitness

Tego lata pogoda nas nie rozpieszcza, fale upałów przeplatając ulewnymi deszczami. Badania  przeprowadzone przez ekspertów z University of Plymouth, James Cook University w Cairns i Australian Institute of Sport pokazują jednak, że świadomy trening na świeżym powietrzu nawet wysoką temperaturę może przekuć w pozytywny bodziec.

Tropikalny outdoor fitness

Badacze dowiedli, że 18 dni „gorącego treningu” przyczyniło się do 9 proc. wzrostu szybkości wśród cyklistów. Naukowcy przebadali trzy grupy: jedna z nich w czasie trwania badania odbyła siedem, czterdziestominutowych sesji treningowych w 35°C i w 70 proc. wilgotności, druga ćwiczyła w warunkach neutralnych. Ostatnia grupa kontrolna nie odbywała żadnej z tych aktywności.

Ćwiczenia na siłowniach plenerowych

Podczas gdy obie grupy poprawiły swoje wyniki w stosunku do grupy kontrolnej, pod koniec badania grupa „gorąca” była szybsza aż o 9 proc. Trening w wysokich temperaturach pomógł atletom w zredukowaniu własnej temperatury i obniżeniu tętna w czasie treningu. Co więcej, testy krwi nie wykazały negatywnego wpływu na system immunologiczny.

Dowiedz się więcej o DIECIE DLA ĆWICZĄCYCH NA SIŁOWNIACH PLENEROWYCH http://silownie-zewnetrzne.eu/silownie-plenerowe-dieta-ma-znaczenie/

Street workout – gorąco na plus

Aby w jak największym stopniu odczuć pozytywne skutki ćwiczenia w wysokich temperaturach (np. w strefach street workout, obecnych na siłowniach plenerowych), należy zastosować się do kilku wskazówek:

  • kilka tygodni przed planowanym osiągnięciem wysokiej formy (np. z powodu udziału w zawodach) należy rozpocząć trening interwałowy w gorących warunkach. Badacze sugerują siedem, 40-minutowych sesji w ciągu 18 dni.
  • Po treningu outdoor fitness w wysokich temperaturach należy jak najszybciej schłodzić swoje ciało. Zredukuje to zmęczenie bez negatywnego wpływu na końcowy wynik. Można skierować się w stronę zimnych napojów, jednak równie skuteczna będzie lodowata kąpiel (choć zapewne mniej przyjemna).
  • W czasie ćwiczeń street workout pij tyle, na ile chce Ci się pić. W czasie godziny możemy wypocić ponad litr płynu, jednak ludzki organizm w tym samym czasie jest w stanie przyjąć zaledwie 500 ml płynów. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie przed treningiem lub zawodami. W czasie ćwiczeń przyjmujmy tyle wody, na ile wskazuje to nasze pragnienie. Zbyt duża ilość płynu jest potencjalnie bardziej niebezpieczne niż umiarkowane odwodnienie.

Ćwiczenia w wysokich temperaturach

Siłownie plenerowe opcją na lato

Siłownie tradycyjne zazwyczaj są klimatyzowane, dlatego nie będą odpowiednie do treningu cieplnego. Ciekawą alternatywą dla nich mogą być siłownie plenerowe oraz obecne na nich strefy street workout, które doskonale nadają się do treningu siłowego. W ćwiczeniach outdoor fitness najczęściej wykorzystujemy jedynie ciężar własnego ciała lub naturalny opór maszyn i przyrządów. Wpływa to pozytywnie na zredukowanie ryzyka kontuzji czy przeciążenia organizmu, co jest szczególnie istotne w treningu przy tak wysokich temperaturach. Decydując się na „gorący trening” zachowajmy ostrożność i przerwijmy ćwiczenia, jeśli zaobserwujemy niepokojące sygnały, wysyłane przez nasz organizm. Uważać powinny zwłaszcza osoby początkujące, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłowaniami zewnętrznymi i outdoor fitness.

Zobacz SPRZĘT DO SIŁOWNI PLENEROWYCH WIMED https://sklep.wimed.pl/fitness

WordPress Video Lightbox