O kalistenice słów kilka

Ćwiczenia na świeżym powietrzu
Zalety ćwiczeń na świeżym powietrzu
24 sierpnia 2017
Trening na świeżym powietrzu a odchudzanie
Dieta i ćwiczenia na świeżym powietrzu a odchudzanie
25 września 2017
Pokaż wszystkie

O kalistenice słów kilka

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Termin „kalistenika” pochodzi z greki i tłumaczony jest jako „piękno i siła”. Stosuje się go do określenia aktywności fizycznej, w której do treningu siłowego wykorzystuje się ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała. Kalistenika często łączona jest z treningiem domowym, bez użycia specjalistycznych przyrządów, jednak to również domena ćwiczeń na świeżym powietrzu i specjalnych stref street workout.

Ćwiczenia z wykorzystaniem jedynie ciężaru ciała mają pozytywny wpływ na układ krwionośny, kształtując mięśnie oraz poprawiając koordynację ruchową, zwinność i równowagę. To metoda treningu, którą większość z nas kojarzy z lekcji wychowania fizycznego w szkole.

Street workout

Obecnie kalistenika utożsamiana się głównie z ćwiczeniami street workout, które wykonywać można w specjalnych strefach, często obecnych np. na siłowniach plenerowych. W treningu pomagają drążki, poręcze i drabinki. Prawie całkowity brak ograniczeń w wykonywanych ćwiczeniach sprawia, że możemy wzmacniać i kształtować wszystkie mięśnie w sposób bezpieczny, bez przerzucania nienaturalnych dla organizmu ciężarów.

Steet workout

Dowiedz się więcej o ĆWICZENIACH W WYSOKICH TEMPERATURACH http://silownie-zewnetrzne.eu/outdoor-fitness-w-wysokich-temperaturach-poprawia-wyniki/

Do treningu street workout wykorzystać można jednak całą przestrzeń miasta. Wszystko, co bezpieczne, może stanowić nasz „przyrząd do ćwiczeń” – niezależnie od tego, czy będzie to murek, trzepak na pobliskim osiedlu czy schody do budynku. Należy jednak zadbać o własne bezpieczeństwo i dokładnie sprawdzić, czy wybrana „instalacja” jest odpowiednio zabezpieczona i nie przyniesie ze sobą zwiększonego ryzyka kontuzji.

Kalistenika a siłownie plenerowe

Jedną z nowszych inkarnacji ćwiczeń ulicznych są siłownie zewnętrzne. Obecne w nich maszyny jedynie z pozoru przypominają te, które znajdziemy w tradycyjnych siłowniach zamkniętych. W tym przypadku do ćwiczeń również wykorzystujemy jedynie ciężar własnego ciała, jednak wspomagany jest on przez opór, stawiany przez maszynę. To doskonała propozycja dla osób początkujących, dla których podciągnięcia na drążku czy tzw. „dipy” mogą stanowić problem.

Ćwiczenia w mieście

Na siłowniach plenerowych najczęściej spotkamy cały wachlarz orbitreków, wioślarzy, narciarzy czy pras, które pomogą nam w zbudowaniu masy mięśniowej oraz wyrzeźbieniu wymarzonej sylwetki. Po okresie przygotowawczym, kiedy ciało nabierze już krzepy, przejść można do pełnoprawnych ćwiczeń kalistenicznych w strefach street workout, które często ulokowane są właśnie przy siłowniach na świeżym powietrzu. Takie etapowe podejście do tematu aktywności fizycznej sprawi, iż trening będzie dla nas bardziej bezpieczny i przyjemny, a ryzyko nieprzyjemnej kontuzji ograniczymy do absolutnego minimum. Tym bardziej, iż w kalistenice nie wykorzystujemy dodatkowych, nienaturalnych dla naszego ciała obciążeń, a więc podnosimy tylko tyle, ile jesteśmy w stanie unieść.

Zobacz OFERTĘ POLSKIEGO PRODUCENTA SIŁOWNI ZEWNĘTRZNYCH WIMED https://sklep.wimed.pl/fitness

Zapisz

WordPress Video Lightbox